Миронов Ю.Б., Крамар Р.М. Основи рекламної діяльності

Миронов Ю.Б., Крамар Р.М. Основи рекламної діяльності

Розділ 3. Ефективні рекламні засоби

3.4. Пряма усна реклама

До прямої реклами належать усі заходи, пов’язані з розсиланням рекламно-інформаційних матеріалів по пошті, розповсюдження їх за принципом "у кожні двері", а також усна реклама. Крім того, рекламні матеріали можуть роздаватися перехожим, вручатись відвідувачам фірми, прикріплятися до лобового скла припаркованих автомобілів, опускатися безпосередньо у поштові скриньки.

Пряма поштова реклама (директ мейл) представляє собою розсилку рекламних повідомлень на адреси постійних чи потенційних споживачів, а також ділових партнерів. Пряма поштова реклама на відміну від усіх інших засобів надає можливість точно визначити та відрегулювати контингент своїх адресатів, встановити методи розповсюдження інформації, а також форму і вартість усього рекламного матеріалу. Така реклама характеризується вибірковістю та гнучкістю, оскільки дозволяє спрямовувати рекламні матеріали у потрібній кількості та у зручні строки.

Завдяки точності визначення та простоті   регулювання списків адресатів фірма завжди може розрахувати суми, затрачені на рекламу, використовуючи у своїй рекламній діяльності всі види поштових відправлень: листи, листівки, буклети, проспекти, брошури, запрошення, програми, каталоги. Основні специфічні риси прямої поштової реклами полягають у наступному:

  1. вибірковість по відношенню до потенційних клієнтів;
  2. відсутність обмежень по часу, місцю та формату;
  3. можливість одночасного використання великої різноманітності рекламних матеріалів;
  4. оперативність в інформуванні потенційних клієнтів про будь-які зміни в пропозиції;
  5. забезпечення зворотного зв’язку.

Ефективність прямої поштової реклами у значній мірі залежить від вибору адресів розсилання, тобто наскільки точно реклама досягне потенційних клієнтів. Ефективність достатньо легко визначається по числу отриманих фірмою у відповідь листівок чи листів із запитами про додаткову інформацію. Звичайно, після першого розсилання відповідає 4-8% від загальної кількості відправлень, 15-18% вважається великою удачею.

Одним із нововведень у даній області є пряма електронна реклама або електронна директ мейл[1]. На відміну від прямої поштової реклами, її електронний варіант здійснюється не поштовим способом, а за посередництвом комп’ютерних комунікацій. Інших принципових відмінностей між електронною та традиційною директ мейл немає, але можливості електронної директ мейл набагато більші і вони зростають одночасно з розвитком комп’ютерної індустрії.

З точки зору вартості одного рекламного контакту електронна директ мейл дозволяє досягти значної економії у порівняні з витратами на традиційну поштову рекламу. Це відбувається завдяки низькій вартості одного відправлення.

При звичайній поштовій пересилці її вартість змінюється у залежності від відстані між комунікаторами, на електронну пошту відстань, як правило, не впливає. При електронній директ мейл комунікатор уникає дорогих та трудоємних процесів – розмноження матеріалів, їх упаковка в конверти, сортування.

Усна реклама – це реклама товарів та послуг при безпосередньому особистому спілкуванні з потенційними покупцями чи споживачами. Вона заснована на усному поданні інформації окремим особам. Усна реклама – один з найважчих, однак найдієвіших засобів реклами. При особистому спілкуванні  велику роль відіграє особиста привабливість, вміння вести діалог, професіональні знання. Різновидом усної реклами є реклама по телефону.

Серед компаній, які надають перевагу усній рекламі, в Україні можна назвати Herbalіfe, Orіflame, Mary Kay, Avon та інші. В основному це компанії, збутова діяльність яких здійснюється на принципах мережевого багаторівневого маркетингу.

Завдання до розділу 3

  1. Від чого залежить вибір фірмою рекламно-інформаційного матеріалу?
  2. Які інформаційно-рекламні матеріали найчастіше використовуються у рекламних кампаніях?
  3. Що таке виставка?
  4. Які особливості проведення ярмарок?
  5. У чому суть прямої поштової реклами?
  6. Торгове підприємство, яке займається продажем спецодягу, має низький оборот. Один із власників підприємства провів дослідження, яке показало, що хоча магазин підприємства знаходиться у зручному місці, він не є достатньо відомим. Які засоби Ви можете порекомендувати для реклами магазину?
  7. Складіть текст рекламного звернення для реклами наступних товарів (послуг) чи організацій по радіо:
    • мінеральна вода;
    • нова послуга мобільного зв’язку;
    • лікарський препарат;
    • автомобіль;
    • комп’ютер;
    • магазин елітного одягу;
    • магазин дешевого взуття;
    • страхові послуги;
    • картопляні чіпси;
    • мобільний телефон.

[1] Див. Дмитрий Гайдук. Электронный вариант директ мейл // Бизнес информ. – 1997. - №20.